Sporty walki

Spośród wszelkich modnych sportów takich jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy bieganie coraz popularniejsze stają się różnej maści sporty walki. Sukces ten na pewno w dużej mierze zawdzięczają wyczynom i sukcesom naszych sportowców między innymi Mamed Khalidov, Mariusz Pudzianowski czy Jan Błachowicz. Jak grzyby po deszczu powstają szkółki MMA, Brazylijskiego Ju-Jitsu, Capoeiry czy Muay-Thai.

Jest to bardzo ciekawa alternatywa głównie dla ludzi młodych ale nie tylko, na treningach zaobserwować możemy zarówno dzieci jak i osoby starsze. Przyczyną takiej różnorodności jest fakt, że sport taki jest ogólnorozwojowy, rozwija wszystkie partie ciała i pomaga osiągnąć świetną kondycje fizyczną. W parze z walorami zdrowotnymi uczymy się samoobrony, panowania nad własnym ciałem, refleksu i wytrzymałości.

Sport taki ze względu na swój dynamiczny i niekiedy wręcz ekstremalny charakter niesie za sobą duże ryzyko, mowa oczywiście o urazach i kontuzjach szczególnie nadgarstków, stawów skokowych, kolanowych oraz pleców. Trenując sporty walki zachowujemy oczywiście maksymalne środki ostrożności, niejednokrotnie nie jest to jednak wystarczające. Nawet odrobina nieostrożności i nieuwagi spowodować może uraz, którego skutki odczuwać możemy przez bardzo długi okres czasu.

stabilizator

Oprócz ochraniaczy i podstawowych środków protekcyjnych z pomocą przychodzą nam takie środki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia jak stabilizator stawu skokowego, nadgarstków oraz kolan.
Są to podstawowe elementy, istotne szczególnie przy tych najbardziej wyczynowych sztukach walki, są one wręcz podstawą dla osób uprawiających Capoeire czy Kickboxing. Każdy sportowiec ceni swoje zdrowie i nie może pozwolić sobie na nawet najdrobniejszy uraz, gdyż ten kosztować go będzie wielomiesięczne leczenie, często nawet długie przerwy w treningach i nawracanie kontuzji.
Nie zapominajmy jednak, że sport to zdrowie i nawet najbardziej ekstremalna czy ryzykowna aktywność fizyczna lepsza jest dla naszego organizmu niż bierność i obojętność.