Najczęstsze przyczyny raka płuc i czy mamy szansę wygrać?

W przemyśle tytoniowym w Polsce są zdecydowanie największe zarobki, ponieważ według najświeższego typu statystycznych danych wynagrodzenie na średnim poziomie w tym sektorze na ten moment będzie wynosiło ponad 7-8 tysięcy złotych. Rewelacyjnie, nie ma się jednak co oszukiwać, palenie papierosów w żadnym razie nie przysporzy nam zdrowia i to właśnie konsumpcja tytoniowych wyrobów jest główną przyczyną tego groźnego schorzenia z grupy nowotworowej.

To konkretnie on – papieros jest właśnie najczęstszą przyczyną tego niezwykle groźnego nowotworu, który rocznie zabija około 20 tysięcy Polaków. A nasz potocznie zwany dymek jest przyczyną bezpośrednią w 80-86%. A inne przyczyny? Rak może rozwijać się również u osób, które były eksponowane na długi kontakt z azbestem i resztą szkodliwych substancji. Dotyczy to również tych, którzy pracują w warunkach szkodliwych wynikających z ogromnego poziomu zapylenia czy przykładowo w przemyśle lakierniczym. Jednym słowem tam gdzie będą bezpośrednio eksponowani na bardzo szkodliwe oraz mające toksyczne podłoże wziewne czynniki. Znaczącym czynnikiem, jak przy innych odmianach raka, jest nieodpowiednio skonstruowana dieta i niezdrowy tryb życia. A więc żyjmy w sposób zdrowszy, żeby nie szukać później w internecie frazy pulmonolog Wejherowo lub inne miejsca.

Czy jest szansa?
Na początku niezbyt dobra wiadomość Rak płuc to bezlitosny zabójca, który zabija 20 tys. ludzi w ciągu roku podczas gdy w ciągu roku diagnozuje się przeszło 24 tys. nowych przypadków zachorowań. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym większy procent szans, że uda się z nią wygrać. Medycyna i biologia molekularna daje obecnie pacjentom o wiele większe szanse na wyzdrowienie. Można po prostu raka zagłodzić za pomocą leczenia farmakologicznego środkami typu vastin oraz erlotynib. Jest też stosowane bardziej inwazyjne leczenie operacyjne. Aby podjąć walkę o życie ma to miejsce w ponad 70% wypadków. Oczywiście usunięcie całości jednego płuca albo jego fragmentów znacznie wpływa na jakość życia, ale przede wszystkim je ratuje. Po zabiegi dodatkowo stosuje się chemio lub radioterapię.
Można wygrać z nowotworem i zawsze trzeba walczyć.